środa, 9 marca 2016

Orstedsparken

Bracia Orsted (Oersted) to żyjący na przełomie osiemnastego i dziewiętnastego wieku Anders Sandoe (polityk i prawnik; premier Danii w latach 1853 - 1854) i Hans Christian (chemik i fizyk). Są patronami parku przy Andersens Boulevard, który dziś odwiedziłam. Przy Andersens Boulevard? To jest w zasadzie obszar ograniczony następującym ulicami: Frederiksborg Gade, Norre Voldgade, Norre Farimagsgade i właśnie Andersens Boulevard.

Park został otworzony w 1879 roku (budowę rozpoczęto trzy lata wcześniej), a zaprojektował go duński architekt krajobrazu Henrik August Flindt (1822 - 1901). Zajmuje powierzchnię 6,5 ha i - niczym wrocławskie Wzgórze Partyzantów - został wzniesiony na terenie dawnych fortyfikacji miejskich.

Pogoda była wymarzona na spacer - piękne słońce, błękitne niebo... aż chciało się wyjść z mieszkania:) Spacerowałam, podziwiając parkową roślinność i - przede wszystkim - relaksując się, wdychając świeże powietrze :) Było na co popatrzeć - park jest także obfity w rozmaite rzeźby. Jeśli chodzi o ,,klimat'' - przypominał mi moje ulubione wrocławskie miejsce nauki w okresie sesji - park Tołpy.

Zdjęcia Orstedsparken:

Te widoki dziś poprawiły mi humor:


(Podoba mi się ten dom. Sama nie wiem, dlaczego. Po prostu mi się podoba.)


:)


(Mała Apteka. Żeby nie było wątpliwości - to jest restauracja na Indre By :) )


I hicior.


(Czyżby czarny foliowy worek prezentowany przez  jeden ze sklepów na tym jednorękim manekinie miał być must have nadchodzącego sezonu? :p )


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.